Noderīgi~

Dāsnais Etnas vulkāns un Sicīlijas vīni

04. Septembris, 2014

Tālu uz dienvidiem atrodošā sala Sicīlija ir karsta un sausa zeme. Šeit termometra stabiņš paceļas līdz pat 48 °C, kas Eiropā ir rekords. Tam visam pa virsu uz salas atrodas Eiropas lielākais vulkāns Etna, kas ir nepārtraukti aktīvs. Sicīlieši ar vīna darīšanu nodarbojas jau tūkstošgadēm, bet tikai pēdējos 20 gadus pasaule sākusi ņemt vērā šīs tropiskās Vidusjūras paradīzes vīnus.
 
Gara, garlaicīga vēsture
Pēdas par sicīliešu vīna darīšanu stiepjas 1500 gadus pirms mūsu ēras tālā vēsturē. Ilgu laiku Sicīlija ražoja masu produkcijas vīnu visai Itālijai. Šos vīnus izmantoja blendos un lētos maisiņš kastē vīnos. Vīna pasaule konstanti mainās un pieprasījums pēc kvalitatīviem vīniem no interesantiem pasaules nostūriem pieaug. Līdz ar to sicīlieši pēdējo 20 gadu laikā ir cītīgi strādājuši pie savu vīnu kvalitātes un imidža maiņas.
 
Dāsnā Etna
Pastāv populārs uzskats, ka tik karsta un sausa vieta kā Sicīlija nav piemērota kvalitatīvu vīnu audzēšanai. Tajā pašā laikā sicīliešu vīni izcīna medaļu pēc medaļas starptautiskās vīna sacensībās. Viņu slepenais ierocis ir aktīvais vulkāns Etna. Laikmetu gaitā uz salas notiek patstāvīgi Etnas izvirdumi un Sicīlijas augsne ir piesātināta ar vulkāniskajiem iežiem, pelniem un smiltīm. Šādu eksotisku augsni neatrast klasiskajos vīna reģionos. Lai gan lielais karstums padara vīnogas "šķidrākas", vulkāniskā augsne to vairāk kā kompensē. Turklāt šī eksotiskā augsne nepatīk filoksera kaitēkļiem, kas iznīcināja lielāko daļu vīnogulājus 19. gadsimta Eiropā. Līdz ar to Sicīlijā atrodami ļoti veci, nepotēti vīnogulāji, kas audzē neatkārtojamas vīnogas.
 
Melnais no Avola
Īstajā vārdā Nero d'Avola ir Sicīlijas nozīmīgākā vietējā sarkanā vīnoga. Cēlusies no Avola ciemata apkārtnes dienvidaustrumu Sicīlijā, šobrīd šo vīnogu audzē visā salā. Vīnoga ir tumša, gandrīz melna, tai patīk karstums, sausums un tā lieliski izceļ Etnas dāvanas. Nero d'Avola ir Sicīlijas sarkanvīna vizītkarte.
 
Tenuta Regaleali
Šī vīna muiža atrodas pašā Sicīlijas sirdī nepilnu kilometru virs jūras līmeņa. Kalnu grēdu ieskauta, šī zeme piedāvā glābiņu no Sicīlijas nāvējošā karstuma un vīnogas spēj nogatavoties lēnāk un vienmērīgāk. Muižā audzē visdažādākās vietējās vīnogas, labākas franču šķirnes un dažus labus eksemplārus no Spānijas un pat Grieķijas. Kvalitāte un eksotiska dažādība labi raksturo šo muižu.
 
Regaleali Rosso Sicilia
Darināts no slavenā Sicīlijas sarkanvīna vēstnieka, Nero d'Avola. Šis vīns apvieno labākās augsnes, klimata un vīndara meistarības īpašības. Maigs, saldens kazeņu, šokolādes un lakricas aromāts. Izteikta, pikanta, viegli saldena buķete ar upeņu un krustnagliņu niansēm. Paliekoša, savelkoša un viegli skābena pēcgarša. Šis vīns lieliski sader ar itāļu pastu, picu un lazanju. 
 
Regaleali Bianco Sicilia
Darināts no trijām vietējām vīnogām un mazdrusciņ chardonnay. Daudzpusīgs, moderns un interesants Sicīlijas baltvīns. Maigs, ziedains, viegli augļains aromāts ar liliju, persiku un cukurvates notīm. Daudzpusīga, augļaina, eļļaina buķete ar svaigu skābumiņu ar persiku un citronu noskaņu. Noturīga viegli rūgtena citronu pēcgarša. Šis vīns labi saderēs ar viegli pikantiem Āzijas ēdieniem un jūras veltēm.
 
Sicīlijas vīnu degustācija Wine & More
Nāc un iepazīsti eksotiskos Etnas vūlkāna apdāvinātos Sicīlijas vīnus. Vīnu veikals Wine & More, Brīvības 90, ieeja no Vidzemes tirgus. Bezmaksas degustācija pieejama 4., 5. un 6. septembrī. Priekā!
 
Avots rakstam: PieToma.lv

Atpakaļ
Polignac Cognac Estrella Damm Barcelona Nyetimber Hennesy Casal Garcia Glen Talloch Moet Chandon Wolfburn Mailly Champagne