Noderīgi~

Balto vīnogu Lady Gaga (Chardonnay)

17. Marts, 2014 Chardonnay

Interesanti fakti par un ap šardonē

Šis ieraksts veltīts vispopulārākajai balto vīnogu šķirnei chardonnay, jeb šardonē. Tāpat, kā virsrakstā pieminētā pop dīva, šardonē vairāk vai mazāk dzirdams visās radio stacijās. Ar to domāju, ka šardonē audzē vairumā vīna valstu. Ja jaunās pasaules vīna darītava izlaiž vienu baltu un vienu sarkanu vīnu, pastāv liela iespēja, ka baltais būs šardonē. Tieši tik populāra un visur pieejama ir mūsu baltā dīva.
 
Neskatoties uz savu popularitāti, šardonē ļoti veiksmīgi izvairījusies no paparaci. Šardonē ir savi mazie noslēpumi, ko daudzi no mums nezin. Sēžu kokā pie dīvas loga, rokās kamera un blociņš pierakstiem, apkārt tumšs un kluss. Pastāstīšu, ko redzu.
 
Nav savas garšas?
Atšķirībā no populāra uzskata, šardonē ir ļoti neitrāla vīnoga. Vīnogu šķirnei nav izteikta raksturīgā garša vai smarža, tā vietā šardonē labi pielāgojas apkārtējai videi. Sākot no augsnes, gaisa temperatūras, rauga līdz mucām un blendēšanai ar citām šķirnēm. Šardonē ir, kā balts audekls, uz kura vīndaris var izpaust visas savas zināšanas un talantu. Tieši šī iemesla dēļ pasaulē ir daudz un dažādu šardonē vīnu. Zaļš, oranžs, svaigs, sviestains, dzirkstošs bruts vai salds desertvīns, viss ir iespējams ar šardonē.
 
Spožākie šardonē piemēri no visas pasaules
  • Burgundijā(Bourgogne) vīna meistari rada piesātinātus un ļoti aromātiskus šardonē vīnus.
  • Ļoti tīrus, svaigus un zaļus vīnus no šardonē gatavo slavenajā Šablī(Chablis) reģionā, Francijā. Šajā reģionā atļauts audzēt tikai vienu vīnogu šķirni, šardonē. Zināmās aprindās, Chablis uzraksts uz pudeles ir izteikti populārs, pat populārāks par šardonē. Varbūt tieši tāpēc šie cilvēki, mūždien neveiksmīgi, cenšas atrast sarkano šablī.
  • Šampaņā(Champagne), šardonē ir viena no svarīgākajām vīnogu šķirnēm no kā ražo slaveno šampanieti. Ja šampanieti pagatavo tikai no šardonē, to sauc par blanc de blancs, jeb baltais no baltajām.
  • Kalifornijā ražo stipru, piesātinātu, sviestainu ozolā izturētu šardonē. Daudzi vaino tieši Kaliforniju, šardonē popularitātes straujajā lēcienā. 1976.gadā sensāciju izraisīja, kāds Kalifornijas šardonē, kas aklajā degustācijā, izrādījās labāks par saviem franču sāncenšiem. Lai gan, frančiem tas bija sitiens zem jostas vietas, pasaule iemīlējās šardonē.
 
 
 
 
Pinot blanc?
Gan itāļi, gan franči ilgu laiku nepamanīja atšķirību starp šardonē un pinot blanc. Līdz pat 1978.gadam Itālijas ziemeļos abas šķirnes audzēja un blendēja kopā it kā tā būtu viena šķirne. Tas jau nekas, ka vienā krūmā ogas ir dzeltenas, bet otrā baltas, kāda starpība. Arī franči Burgundijā līdz 19. gadsimta vidum pārlieku neiespringa par to, vai starp šardonē vīnogulājiem nav pa kādam pinot blanc. Mūsdienās šāda problēma novērsta ar DNS analīžu palīdzību.
 
Rozā šardonē?
Dīvai ir arī māsīca, vārdā chardonnay rose, kas ir šardonē rozā versija. Ļoti reti šardonē vīnogas izaug ar rozā miziņām, dabiskas mutācijas ceļā. Sakarā ar to, ka šīs vīnogas sastopamas reti, rozā šardonē vīnu atrast ir ārkārtīgi grūti.
 
Atkarībā no laika, dzert šardonē ir bijis gan modē, gan ārpus tās. Lai kādi būtu laiki, šardonē vienmēr būs un paliks neitrāla vīnoga, no kuras gatavo daudzveidīgus vīnus, visā pasaulē.
 
Avots rakstam: PieToma.lv

Atpakaļ
Glen Talloch Hennesy Casal Garcia Citadelle Gin Wolfburn Nyetimber Mailly Champagne Estrella Damm Barcelona Juvé & Camps